Wednesday, 5 July 2017

BTDT's Guide to a Successful Garage Sale

Garage Sale Guide

Garage Sales are a perfect opportunity to clear out unused household items. All you need for a successful sale is a good plan! 

How To Choose

First, you will need time to go through your belongings and decide what to sell. The best area to start in is the garage. Clearing out the garage will give you not only time to collect sale items, but a chance to clean the garage for the big day. Unused tools for the home and lawn always sell well. This would also be a great time to get rid of the extra lawn chairs and coolers. It always helps to sell items in season! 

Once you have cleared space in your garage, now it's time to tackle the other rooms of your home. Closets, cabinets, and drawers can quickly amass lots of stuff. Out of sight, out of mind, right? In fact, most people wear only 20% of their clothes 80% of the time. A good way to decide on clothes is to ask if it fits, is it stained or torn, or has it been worn in the last year? If any of these are 'no' then it could be time to sell. In the kitchen and bathroom, the same holds true, has it been used in the last year? 

Time To Organize

Next, you will need to price your items and prepare for the sale. With the internet, the guessing game is taken care of with a simple search of garage sale pricing. If you can't find a certain item, a great guideline is to price at about 10-25% of the original purchase. And price each piece individually unless you can save time with like items in a box and one sign. 
 
It's now time to set up for the sale! Tables are crucial for displaying merchandise. If you are fortunate to have friends, neighbors, or family that have some, that is more money in your pocket. 

There are other areas you can save and keep your garage sale investment low. When subdivisions hold the weekend event, there will be no need to obtain a sales permit. There are also opportunities to advertise for free on social media and Craigslist. 

If you do not live in a neighborhood who hosts sales for residents, a small investment in signs will lead interested buyers to your sale. 

What's Left


The last step is planning ahead for the leftover items that did not sell. Call Bin There Dump That to schedule a bin to be delivered after your sale. This would be a perfect time to share with neighbors that also took part in the neighborhood sale. Each home can split the cost of the bin and completely rid their homes of the unused items. The task of taking to the dump is then taken care of by us. 

1 comment:

 1. Tel Örgü - Panel Çit - Çim Çit - Jiletli Tel
  Çim çit fiyatları yapılarına, kullanılacak uzunluğuna göre çeşitli firmalara göre de değişiklik göstermektedir. Sizler de istediğiniz yapının çevresindeki tel örgülerin üzerine çim çit yaptırmak için ilk etapta fiyat araştırması yapabilirsiniz. Böylelikle çok daha uygun fiyatlara istediğiniz çim çitlere sahip olabilirsiniz
  Panel Çit Neden Tercih Edilmeli
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını panel çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgü Neden Kullanılmalıdır
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Jiletli Tel
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete