Monday, 2 October 2017

Fall Fun in OKCFall is officially here! And with any change of season comes holidays and activities. The OKC metro has so many wonderful opportunities to take in Autumn and enjoy the holidays. From picking out the perfect pumpkin, to festivals and trick-or-treating, we’ve got a wonderful guide to Fall Fun in OKC.

Pumpkin Fun


The Orr Family Farm located at 14400 S. Western Ave. is perfect for the family. Fall festivities include a pumpkin patch, hayrides, games, and a corn maze. Children even receive a free sugar pie pumpkin. Admission ranges from $10.50 to $34.50 and don’t forget to stay for the fireworks on Fridays and Saturdays.


Another pumpkin patch that is located further North is Chester’s at 5201 Cimarron Rd. in Piedmont. There are pumpkins to purchase for your home displays, places to take a family photo, or challenge yourself with their corn maze. Chester’s also has giant slides and pony rides. Admission ranges from free to $10.

Starting October 6th and running through October 22nd, more photo opportunities are at Pumpkinville. The beautifully decorated display at the Myriad Botanical Gardens will have over 16,000 pumpkins in this year’s attraction and it’s a sight to be seen. While Pumpkinville may not be a pumpkin patch, you can paint your own pumpkin for just $5 and there are daily activities.


Festival Fun

Fall in OKC is also the time for fun festivals celebrating traditions with the German and Czech cultures.
Oktoberfest is October 6th and 7th. The festival will be held at the OKC Farmers Public Market, 311 S. Klein Ave. Lively music for dancing, food trucks, and a large selection of American craft and Bavarian imported beers, make for a popular event.

Another celebration is the Czech festival in Yukon on October 7th. Get there early to grab a spot for the annual parade along Main Street. Then enjoy the traditional fare of sausages and kolaches in the Czech Building while being entertained by folk dancers and the best polka music in the state.

Costume Fun

Halloween for the entire family can be found at the OKC Zoo. Everyone can dress up and enjoy Haunt the Zoo October 26-31. Collect treats from themed booths as you wind through a festive zoo of jack-o-lanterns, props, and characters.
 
And speaking of animals, don’t forget about the family pooch! Registration has begun for the Pooch Parade Oct. 22nd at the Myriad Botanical Gardens 2-3pm. Friendly dogs that love to dress up are welcome to participate. There will even be prizes for the Best and Most Creatively Dressed!1 comment:

 1. Tel Örgü - Panel Çit - Çim Çit - Jiletli Tel
  Çim çit fiyatları yapılarına, kullanılacak uzunluğuna göre çeşitli firmalara göre de değişiklik göstermektedir. Sizler de istediğiniz yapının çevresindeki tel örgülerin üzerine çim çit yaptırmak için ilk etapta fiyat araştırması yapabilirsiniz. Böylelikle çok daha uygun fiyatlara istediğiniz çim çitlere sahip olabilirsiniz
  Panel Çit Neden Tercih Edilmeli
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını panel çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgü Neden Kullanılmalıdır
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Jiletli Tel
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete