Thursday, 4 January 2018

Indoor Projects For When It's Cold OutsideThe holidays are over but the cold weather is still here. Now is a great time to tackle some indoor projects! Try these 4 indoor projects when it’s cold outside.


Bathroom Transformation

As the smaller rooms of a home, storage can be a problem in a bathroom. Adding shelves, wall, or standalone cabinets can remedy this with fairly simple installation.

And home spas are all the rage right now. Switching out old tubs for soaking or jetted tubs may not be a DIY project, but well worth the investment! If your space doesn’t allow for a bathtub, try changing out your shower head with a specialty one. 

The Heart Of The Home

The kitchen becomes outdated faster than any other room of a home. This happens because trends change quickly affecting the whole room, from appliances to cabinets and counters. It may be one of the more costly remodels, but an updated kitchen is still the best return on investment with resale. 


There are things you can do to help with the cost however. Consider buying your appliances in a package from the same store. The store may work with you if you purchase it all in one place. 

Another option is painting the cabinets instead of replacing. A professional can do this at a fraction of the cost of new cabinets. 

Out With The Old...

Carpet has a very limited lifetime due to everyday wear. A project many homeowners are tackling themselves, is replacing carpet with other materials, such as wood or even tile that looks like wood. There are even laminates that help with the budget. Whether you want to eliminate carpet everywhere, or even in certain high traffic areas, the options for flooring are so extensive now, this could be the most fun of projects! 


Improve Energy Efficiency 

Working in the attic may not be the warner choice, but it’s the perfect reminder about energy efficiency. Such barriers as attic insulation can improve the heating and cooling of a home. Just like with other areas of the home, products such as insulation have improved over the years. Clearing out the old insulation and replacing with a better product, will help with comfort and also with utility costs. 


If you do these projects yourself or have a professional’s help, reserve one of our bins to help with cleanup. We are here to help with your home year round! 

3 comments:

 1. Tel Örgü - Panel Çit - Çim Çit - Jiletli Tel
  Çim çit fiyatları yapılarına, kullanılacak uzunluğuna göre çeşitli firmalara göre de değişiklik göstermektedir. Sizler de istediğiniz yapının çevresindeki tel örgülerin üzerine çim çit yaptırmak için ilk etapta fiyat araştırması yapabilirsiniz. Böylelikle çok daha uygun fiyatlara istediğiniz çim çitlere sahip olabilirsiniz
  Panel Çit Neden Tercih Edilmeli
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını panel çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgü Neden Kullanılmalıdır
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Jiletli Tel
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete
 2. Ankara içi kilitli parke taşı ustası ve Kilit Taşı uygulaması yapan firmamız istenilen her bölgede kilit taş işlerinizi yapabiliyor. Ankara Kilitli parke taşı yapımı ve söküm takım işlerinde bir numaradır. Kilitli parke uygulaması ve Kilitli parke işleri yaparız.
  Bahçe düzenlemesi ve Ankara Peyzaj işlerinizde tercihlerinizi iyi yapmalısınız.
  Bahart geliyor güzel bir bahçe dizayn için Ankara Çim Ekimi işlerinizde bizi tercih etmeniz çok önemlidir.

  ReplyDelete
 3. Great job for publishing such a nice article. Your article isn’t only useful but it is additionally really informative. Read more info about bedroom rugs. Thank you because you have been willing to share information with us.

  ReplyDelete