Friday, 6 December 2019

Christmas Destinations In Oklahoma
Do you have the tradition of watching ‘It’s A Wonderful Life’ this time of year? Did you know the film was shot during a heat wave? It’s one of the most iconic Christmas films, yet the snow was not even real. We often have the same situation in Oklahoma with no snow during the holidays. But, Oklahoma does magically transform into a winter wonderland each year at Christmas time with beautiful decorations and winter activities. Here are some close destinations you can visit in our state this holiday season. Your Christmas town is just a short drive away! 

Guthrie

Just north of Edmond is the historical gem of Guthrie where the preservation of an era is unmatched. From the town’s American Craftsman and Victorian style homes to the date-stamped downtown buildings, this town is a welcomed break from the everyday sights of the OKC metro. 

This month, make the short trip for Guthrie’s Territorial Christmas. One weekend is set for the tour of decorated homes and both weekends will include the famous Victorian walks, where the residents are in period costume. The strolls downtown also include live scenes in shop windows. Event scheduling can be found here https://www.guthriesterritorialchristmas.com/

Claremore

December 7th is the day to visit Claremore for their Christmas celebrations. Enjoy a parade in downtown from 5:30 to 7:00, then experience Will’s Country Christmas at Will Roger’s birthplace ranch. 

And don’t forget to shop for the people in your life with the unique selections in the quaint downtown shops. 

Kingfisher

Just a 40 minute drive, Kingfisher is northwest of the OKC metro. This town boasts one of the most popular light displays for visitors. The free event can be visited every night through December 24. A night can be made of walking through over 60 light displays and 200 lit trees. Grab a hot chocolate and a bite from a food truck to take along with you on your stroll. Then take a photo on the swinging bridge while keeping an out for Santa who is known to make appearances! 

Oklahoma City Metro

And don’t forget the metro areas for Christmas fun. The OKC downtown is always a favorite with snow tubing and the Devon ice rink. Edmond has beautiful twinkling displays at Mitch Park, as well right next to the Bin There Dump That office at 3000 N. Kelly a beautiful walk-thru display has been created by Northwest Lawn Maintenance. And Yukon’s drive-through display brings visitors from all over. 5 comments:

 1. Tel Örgü - Panel Çit - Çim Çit - Jiletli Tel
  Çim çit fiyatları yapılarına, kullanılacak uzunluğuna göre çeşitli firmalara göre de değişiklik göstermektedir. Sizler de istediğiniz yapının çevresindeki tel örgülerin üzerine çim çit yaptırmak için ilk etapta fiyat araştırması yapabilirsiniz. Böylelikle çok daha uygun fiyatlara istediğiniz çim çitlere sahip olabilirsiniz
  Panel Çit Neden Tercih Edilmeli
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını panel çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgü Neden Kullanılmalıdır
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Jiletli Tel
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete
 2. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 3. E-Fatura Forum e-Fatura Başvuru Sürecinde Yapılması Gerekenler 2022 E-Arşiv Fatura Forum E-Fatura Destek E-İrsaliye Forum E irsaliye gib portal başvurusu nasıl yapılır? eDefter başvuru nasıl yapılıyor E-Makbuz Forum E-imza Mali Mühür Forum

  ReplyDelete
 4. Ankara içi kilitli parke taşı ustası ve Kilit Taşı uygulaması yapan firmamız istenilen her bölgede kilit taş işlerinizi yapabiliyor. Ankara Kilitli parke taşı yapımı ve söküm takım işlerinde bir numaradır. Kilitli parke uygulaması ve Kilitli parke işleri yaparız.
  Bahçe düzenlemesi ve Ankara Peyzaj işlerinizde tercihlerinizi iyi yapmalısınız.
  Bahart geliyor güzel bir bahçe dizayn için Ankara Çim Ekimi işlerinizde bizi tercih etmeniz çok önemlidir.

  ReplyDelete